Утрински Весник
Спорт

Нема проблеми! Ѓоковиќ и покрај повредата го „збриша“ Димитров

Нема проблеми! Ѓоковиќ и покрај повредата го „збриша“ Димитров

И покрај тоа што ги загрижи фановите со повреда на ногата, Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето на Австралија опен, декласирајќи го својот бугарски противник, Григор Димитров со 7:6(7)/6:3/6:3, за да обезбеди дуел со австралискиот талент Алекс де Минаур.

dobivaj vesti na viber

Дека физичката подготвеност на деветкратниот шампион од Мелбурн не е највисоко ниво најдобро се виде во првиот сет, во кој иако имаше 5:3 предност со еден брејк, дозволи противникот да се врати и да има две сет-топки при 6:5, пред во тај-брејкот да ја добие почетната предност по дури 77 минути игра. Веднаш откако го освои сетот, Ѓоковиќ легна на теренот, а потоа го повика и својот медицински тим да интервенира.

Но, како што се движеше мечот, така растеше и неговата самоверба и тој направи два брејка за лесно да стигне до 2:0 предност во сетови, за и во третиот сет да направи два брејка за победа по 3 часа и 7 минути игра.

Ова беше 24-та победа едноподруго на Австралија опен за Ѓоковиќ, серија која трае од 2019 година и која е трета најдобра во историјата – самиот Србин имаше 25 побеи од 2011 до 2014, а Андре Агаси победи 26 пати од 2000 до 2004.

Можете да прочитате

Франческо Бањаја потпиша нов договор со Дукати

Се отвора позиција за Ферстапен да се пресели во Мерцедес !?

УЕФА потврди: Од следната сезона нов формат на европските купови