Утрински Весник
Свет

Медведев: Војната со Украина и Западот е нова патриотска војна

Медведев: Војната со Украина и Западот е нова патриотска војна

Заменик-претседателот на Советот за национална безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, конфликтот на Русија со Украина и Западот го нарече нова патриотска војна.

dobivaj vesti na viber

„Браво, на крајот на краиштата, овој Борел со безживотно лице се сети дека нашата земја ги победи Наполеон и Хитлер. Забележете дека аналогијата тој самиот ја нацртал. Украинските нацисти и Западна Европа се директни наследници на оние кои се бореле со Русија. Војна со нив е нова патриотска војна“ напиша Медведев денеска на каналот Телеграм.

Медведев напомена и дека Русија ќе победи во оваа војна, како што беше во 1812 и 1945 година.

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, во неодамнешниот говор рече дека Русија е навикната да се бори до крај, споменувајќи ги нејзините победи над Наполеон и Хитлер и повикувајќи на вооружување на Украина.

Можете да прочитате

(Видео) Масовна тепачка на жени во авион

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател