Утрински Весник
Спорт

Нема да ги завршам натпреварите во 3.00 часот наутро!

D180d0b0d181d182d0b5 D0bfd180d0b8d182d0b8d181d0bed0bad0bed182 D0b2d180d0b7 D193d0bed0bad0bed0b2d0b8d19c D0b2d0b0d0bad186d0b8d0bdd0b0 63dc29d77bb34.jpeg

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вели дека му е драго што Вимблдон има ограничување на термините за натпревари.

Тенисот се игра на терените на Ол-Енгланд клубот најдоцна до 23:00 часот, кога стапува на сила полицискиот час.

„Сигурно, пристапот кон Вимблдон е различен оваа година поради околностите, но јас размислувам за тоа се помалку и помалку.

Сакам се да оди добро, да размислувам за играта и што треба да се направи тактички.

Моите мисли се насочени на турнирот, се чувствувам добро, целото тело е подготвено за максимален напор, во пет можни сетови бидејќи имаат полициски час .

Имам добар тим од луѓе околу мене, добро се подготвивме, одиме на победа на секој натпревар“

На прашањето за состојбата со коленото на кое имаше операција?, Новак одговори.

„Коленото?…денес со Корда, пред тоа Медведев, Руне, Грешник, итн.

Имав доволно време и простор да го тестирам коленото, да видам колку можев да направам, дури и се лизнав неколку пати денес, тоа е показател дека сум добар“, изјави српскиот тенисер.

Можете да прочитате

Финалето на Купот на Америка започна со задоцнување од 1 час и 20 минути поради стампедо надвор од стадионот

Аргентина ја победи Колумбија и ја освои Копа Америка

Шпанија е европски првак