Утрински Весник
Магазин

Негувајте го лицето со природни маски од јогурт

Јогуртот е една од намирниците што многу луѓе ја имаат дома, па со него лесно е да направите природна маска за лице. Освен што е едноставна, оваа природна маска за лице има и многу предности. Јогуртот е богат со хранливи материи не само кога се консумира, туку и кога се нанесува на лицето, односно на кожата.

Маската за лице од јогурт му дава сјај на лицето и делува против брчки, но и ја хидрира кожата и делува против воспаленија на лицето.

Јогуртот може да се нанесува независно на лицето. Нанесете го и оставете го да се исуши. Можете да го оставите на лицето 15-30 минути.

Исто така, јогуртот може да се меша со други состојки, пренесува Covermagazin.

Јогурт, мед и авокадо

Во јогуртот додадете половина лажица мед и половина лажица изгмечено авокадо. Доколку немате авокадо, можете само да измешате јогурт и мед во сооднос 2:1 и да го нанесете на лицето. Оваа маска е добар избор за оние со сува и дехидрирана кожа на лицето.

Јогурт, мед и сок од лимон

Добра е и комбинација од јогурт, мед и сок од лимон. Измешајте сè во еднакви размери, нанесете на лицето и оставете 15-30 минути.

Доколку имате проблематично лице, склоно кон акни или други промени, препорачливо е да се консултирате со вашиот дерматолог пред да нанесете какви било препарати.

Можете да прочитате

Невеста од Англија само за торта платила 13 илјади фунти, а за да се направи, биле потребни речиси три месеци

Најбогатиот Индиец организира раскошни предсвадбени веселби во чест на син му

Совети за посјајни бели чорапи