Утрински Весник
Магазин

Негодувања па овации за настапот на израелската претставничка Голан во Малме

Eden Golan Izrael Evrovizija 2024 16 830x0 1.jpg

Вечерва во Малме се одржа втората полуфинална вечер на Евровизија. Настапија 16 земји, а во финалето кое е закажано за 11 мај, пласман обезбедија 10 според гласовите од публиката претставниците на: Летонија, Австрија, Холандија, Норвешка, Израел, Грција, Естонија, Швајцарија, Грузија и Ерменија. Најголемо внимание предизвика настапот на претставничката на Израел, Еден Голан, која се претстави со песна наречена „Ураган“. Нејзиното појавување на сцената беше дочекано со негодување од публиката, која потоа уживаше во изведбата и ја испрати со овации и аплаузи.
Голан е родена во Кфар Саба, Израел во 2003 година. На шестгодишна возраст со семејството се преселила во Москва поради работата на татко и и таму живееле 12 години.
Првиот настап го имаше на рускиот детски Евросонг во 2015 година, а потоа кариерата ја продолжи со учество на вториот детски натпревар во Израел.
Освен што е талентирана пејачка, таа е и текстописец, композитор и танчерка.
Со музика почнала да се занимава кога имала девет години, а две години била главен вокал на женски бенд.

Можете да прочитате

Еден симптом на мозочен удар може да се појави додека јадете

Полицијата ја уапсила Ники Минаж поради поседување лесни дроги

Лекарот на 114-годишна жена открива што можеме сите да направиме за да живееме подолго