Утрински Весник
Магазин

Не мора да се откажувате од белиот леб: Ставете го во замрзнувач и јадете го без грижа за калориите

15805707746173a12db6b8f080868033 Orig.jpg

Кога сакаме да ослабиме, вообичаено прва препорака е да ја намалиме потрошувачката на леб или целосно да го елиминираме. Сепак, не мора да биде така.

Не треба да се грижите ако јадете кришка или две леб дневно, но ако не можете да се откажете од него, применете трик кој ќе го намали бројот на калории што ги внесувате од лебот на половина.

Кога купувате или печете леб, ставете го во замрзнувач. Ладењето, замрзнувањето го претвора скробот во отпорен скроб. Звучи неверојатно, но значи дека вашето тело добива помалку калории од лебот. Всушност, отпорниот скроб ги храни цревните бактерии наместо да ве дебелее, пишува Дејли Меил.

Поголемото количество отпорен скроб значи дека телото побавно го вари лебот што е замрзнат, што предизвикува поблаг пораст на шеќерот во крвта од свежиот леб и потенцијално го намалува ризикот од дијабетес тип 2, вели познатиот нутриционист д-р Мајкл Мозели.

Најголемиот проблем со белиот леб е што поради високиот гликемиски индекс брзо ослободува енергија, па го зголемува нивото на шеќер во крвта. Меѓутоа, луѓето кои немаат семејна историја на дијабетес не треба да избегнуваат бел леб, кој идеално се јаде за појадок, бидејќи тогаш го забрзува метаболизмот, вели овој експерт.

Можете да прочитате

Како бесплатно да добиете дневна доза на витамин Д

Поранешната сопруга на Бил Гејтс донира милијарда долари за правата на жените и семејството ширум светот

Премногу сол во храната – ризик од рак на желудникот