Утрински Весник
Македонија

Налепниците за регистарските таблички ќе се продаваат по симболични цени

Регистарските таблички за возилата со ознаката „МК“, по 12 февруари ќе треба да имаат налепница со ознаката „НМК“. Ваквата замена доаѓа согласно Преспанскиот договор, а граѓаните ќе ги чини симболични 30 – 50 денари, соопшти МВР. Цената на налепниците е објавена на 3 јанауари во Службен весник, а ќе се продаваат најверојатно во станиците за технички преглед на возила. Како што известуваат од МВР, испораката на налепниците тече согласно договорот со економскиот оператор кој е избран на тендер.

Можете да прочитате

СДСМ: Поголеми плати во новиот мандат, 1.000 евра просечна и 600 евра минимална плата

РАНА НАЈАВА: Во Склоп на длабокиот циклон од северозападна Европа, влажен бран ќе ја зафати и Македонија!

Битиќи до Славески: Оваа Влада го зголеми стандардот на нашите сограѓани за точно 10 процентни поени