Утрински Весник
Свет

Најмалку 21 починат од „мистериозна“ болест во Авганистан

Најмалку 21 починат од „мистериозна“ болест во Авганистан

Најмалку 21 лице почина од „мистериозна“ болест во североисточниот дел на Авганистан, соопштија локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Болеста се проширила во областа Вакан, во планинскиот регион Памир, каде медицинските експерти се обидуваат да ја утврдат причината за болеста, соопштија локалните власти во провинцијата Бадакшан.

Во претходните две недели, како што јавува Анадолија, загинало 21 лице, додека Министерството за здравство објави дека медицински тимови го истражувале и регионот во близина на соседен Таџикистан.

 

Можете да прочитате

Српски сеизмолог: Секоја активност на анадолската плоча предизвикува активност и на Балканот

И Грција подаде рака за помош на Турција

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет