Утрински Весник
Свет

Најмалку 21 починат од „мистериозна“ болест во Авганистан

Најмалку 21 починат од „мистериозна“ болест во Авганистан

Најмалку 21 лице почина од „мистериозна“ болест во североисточниот дел на Авганистан, соопштија локалните власти.

dobivaj vesti na viber

Болеста се проширила во областа Вакан, во планинскиот регион Памир, каде медицинските експерти се обидуваат да ја утврдат причината за болеста, соопштија локалните власти во провинцијата Бадакшан.

Во претходните две недели, како што јавува Анадолија, загинало 21 лице, додека Министерството за здравство објави дека медицински тимови го истражувале и регионот во близина на соседен Таџикистан.

 

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина