Утрински Весник
Свет

Најмалку 10 загинати или повредени во напад во болница во Кина

20240507100444 Big 730x400 44.webp.webp

Неколку лица се убиени или повредени во напад во болница во југозападна Кина, јави ДПА, повикувајќи се на кинеската агенција Ксинхуа.

ДПА пренесе дека во нападот имало најмалку 10 жртви, но првично не било јасно колку се повредени, а колку загинале.

Во првичните извештаи од настанот немало информации за осомничениот сторител.

Според Ксинхуа, нападот се случил во раните попладневни часови во болница лоцирана во провинцијата Џенксионг во јужната кинеска провинција Сечуан.

На кинеската социјална мрежа Веибо, слична на X, корисниците споделуваа видеа на кои се гледа апсењето на осомничениот сторител.

Можете да прочитате

ОН: Над 670 луѓе загинаа во лизгање на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

(ВИДЕО) Судир меѓу демонстрантите и полицијата во Тел Авив: Толпата побара оставка од Нетанјаху

Во лавини во Швајцарија за време на зимската сезона загинаа 23 лица