Утрински Весник
Спорт

На Кристоферсен не му пречеше силниот снег во Венген за нова славна победа

На Кристоферсен не му пречеше силниот снег во Венген за нова славна победа

Норвежанецот Хенрик Кристоферсен, единствениот скијач во историјата кој во една сезона победил на сите класични слаломски трки (Адеблоден, Венген, Кицбил, Шладминг), повторно покажаа дека е најдобар кога е најтешко, обезбедувајќи ја својата 30. победа од Светскиот куп пред 40 илјади швајцарски фанови во Венген, победувајќи го домашниот фаворит, Лоик Мејар.

dobivaj vesti na viber

28-годишниот Кристоферсен беше втор по првото возење на релативно чиста патека, за во второто да почне да врне силен снег, и тој мајсторски да ја помине тешката патека за комбинирано време 1:51.18. Мејар, кој се обидуваше да ја обезбеди својата прва победа во кариерата, направи две грешки и на крајот заостана 0.2 секунди. Подиумот го комплетираше сонародникот на Кристоферсен, Лукас Братен.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган