Утрински Весник
Македонија

(Видео) Димитриевски до Џамбаски и Костадинов: Од Македонец Бугарин не бидувa

Димитриевски: 2023та да биде година на нови успеси, да внесеме хармонија во секој дом

Градоначалникот на општина Куманово Максим Димитриевски од Бугарија се огласи по вчерашните провокации од страна на бугарски политичари во центарот на Скопје, за време на чествувањето на годишнината од смртта на Мара Бунева.

dobivaj vesti na viber

„ По повод вчерашните олигофренски* изјави на двајцата европратеници од БНД соседна Бугарија сакам да ги поздравам нив двајцата, а и останатите нивни истомисленици со една песна од прекрасна Тракија.

Веројатно еден ден ќе разберете дека Македонија била е и ќе биде Македонска, а од Македонец Бугарин не биднува, ниту Србин а најмалку пак Грк. Во Бугарија се среќаваме и дружиме со луѓе кои се искрени наши пријатели, ја почитуваат Македонија во целост и нејзината посебност и не се оптеретени со шовинистички ставови на поединци кои немаат сила во бугарското општество да освојат гласови ниту за едно пратеничко место во парламентот. Една порака и до власта – Вашиот молк е повеќе и од срам!, во било која демократска држава за вакви навреди се одговара за уривање на уставниот поредок и поттикнување на национална нетрпеливост, не ни очекувам повеќе од вас, поради тоа набргу ќе бидете сменети. Слава и на македонката Бунева! “, истакна Димитриевски.

Можете да прочитате

Приведени тројца Бугари по пцостите кон македонската полиција

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Преминот Деве Баир повторно прооден, МВР го поправи дефектот на системот