Утрински Весник
Свет

На границата на Франција се урна уште еден мал авион

На границата на Франција се урна уште еден мал авион

Најмалку три лица загинаа кога нивниот спортски авион се урна денеска во швајцарскиот регион Пон де Март.
Несреќата се случила утрово околу 10:20 часот во шума во кантонот Нешател, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Пилотот и двајцата патници загинале на лице место, јавува Ројтерс.

Акцијата за спасување била тешка бидејќи несреќата се случила на стрмен терен, додаваат од полицијата.

Засега не е позната причината за несреќата, но е отворена истрага. Од полицијата нагласија дека нема да даваат дополнителни информации за загинатите додека нивните семејства не бидат информирани за несреќата.

Спасувачките служби и полицијата се на местото на несреќата, а властите отворија истрага за околностите на несреќата, пренесе РТН.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград