Утрински Весник
Свет

Најбогатиот човек во еден ден изгубил над 10 милијарди долари

Најбогатиот човек во еден ден изгубил над 10 милијарди долари

Сопственикот на модниот конгломерат ЛВМХ – Бернард Арно изгубил 10,39 милијарди евра во еден ден, пишуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

Арно вчера ја изгубил оваа сума по значителниот пад на цените на акциите. Информациите од светските медиуми се дека берзите во САД бележат пад, а загуби особено бележи секторот на луксузни производи.

Акциите на компанијата „Луј Витон“ паднале за 5%, а компанијата „Керинг“ која е сопственик на Гучи имала пад од 2,97%.

И покрај загубата, Арно се уште е најбогатиот човек во светот, а неговото богатство се проценува на 178,12 милијарди евра.

Зад него е шефот на Тесла и на Твитер – Илон Маск. Тој има богатство за околу 11 милијарди евра помалку од Французинот Арно.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград