Утрински Весник
Свет

Најбогатиот човек на светот им објави војна на Visa и Mastercard

Arno.webp.webp

Конгломератот на Бернард Арно, најбогатиот човек на светот, покрена серија тужби против Visa и Mastercard поради расправијата околу надоместоците за кредитни картички

Над десетина луксузни брендови, кои се дел од корпорацијата LVMH на францускиот милијардер, поднесоа тужби против американските платежни гиганти пред Врховниот суд на САД.

Тужителите вклучуваат имиња како Тифани и Ко, Кристијан Диор и Булгари, како и хотелскиот бизнис Белмонд, кој управува со Венеција-Симплон Ориент Експрес.

Сите брендови се во сопственост на LVMH, која е котирана на париската берза и на крајот е контролирана од Арно, најбогатиот човек во светот со нето богатство од околу 233 милијарди долари.

Деталите за случајот допрва треба да се објават, иако се верува дека тврдењата се поврзани со долготрајната битка околу т.н. меѓубанкарски провизии.

Овие надоместоци ги плаќаат трговците на банките кога прифаќаат плаќања со Visa или Mastercard картички.

Но, компаниите долго време тврдат дека таксите што ги наплаќаат двата даватели на плаќања се неконкурентни, што ги чини милијарди евра и ги зголемува цените за потрошувачите.

Ова доведе до одделни тужби од компании како Водафон, Окадо и Фортнум и Мејсон, сите заклучени во различни постапки на Високиот суд против Visa и Mastercard.

Судењето на кое ќе се разгледуваат нивните барања ќе се одржи пред Апелациониот суд за пазарна конкуренција во ноември.

Visa и Mastercard енергично се бранеа пред различни судови и во различни земји, тврдејќи дека таксите се регулирани и дизајнирани да ја препознаат вредноста што ја обезбедуваат мрежите за електронско плаќање.

Проблемот, исто така, предизвика тужба на потрошувачите против компанијата, која се проценува дека вреди околу 10 милијарди фунти.

Mastercard ги опиша тврдењата како „фундаментално погрешни“ и рече дека треба да се отфрлат.

Од 2015 година, провизиите се ограничени на 0,2 отсто за дебитни картички и 0,3 отсто за кредитни картички.

Можете да прочитате

Гугл поставува кабел со оптички влакна од Африка до Австралија

Состојбата на Фицо е стабилна, забележително е благо подобрување, велат од болницата

Борел: По пресудата на судот во Хаг, ЕУ мора да избере дали ќе ги поддржи меѓународните институции или Израел