Утрински Весник
Магазин

На Бахамите убиени 18 туристи од почетокот на годината- Америка издаде предупредување

Американската амбасада издаде предупредување за патување на Бахамите по 18 убиства и чести сексуални напади од почетокот на годината.

„Њујорк пост“ објави дека зад овие напади стојат локални банди, а туристите биле предупредени да не пружаат физички отпор во случај на грабеж.

„Убиствата се случуваат во секое време, вклучително и сред бел ден на улиците“, се вели во соопштението на амбасадата, во кое се препорачува и употреба на „екстремна претпазливост“ на источната страна на главниот град на Бахамите, Насау.

Амбасадата, исто така, вели дека Американците треба да бидат дополнително внимателни ноќе.

„Насилните злосторства, како што се инвазии во домови, вооружени грабежи, сексуални напади и убиства, се вообичаени“, се вели во соопштението.

„Сексуалните напади се случуваат често, вклучително и во сите одморалишта.

А австралиското Министерство за надворешни работи и трговија ги советува патниците „да бидат високо ниво на претпазливост на Бахамите поради заканата од насилен криминал“.

„Патниците можат да бидат жртви на насилен криминал, вклучително и во одморалиштата“, се вели во најновиот совет на DFAT, од 26 октомври.

„Бидете свесни за вашата околина и чувајте ги вредните предмети подалеку од видното поле“. Вооружени грабежи, кражби, грабнување торби, кражби, измами и сексуални напади се најчестите злосторства извршени врз патниците во Фрипорт и Насау. Бидете свесни за вашата околина, дури и во области кои обично се сметаат за безбедни.

Се додава: „Сексуалните напади се вообичаени на Бахамите. Не посетувајте напуштени плажи и не шетајте сами, особено по стемнување. Никогаш не оставајте храна или пијалоци без надзор во туристичките центри“.

Стејт департментот, исто така, ја стави блиската Јамајка на трето ниво од четирите совети за „преиспитување на патувањето“ – единствената поголема закана е предупредувањето „не патувај“, пренесува „Австралија њуз“.

Можете да прочитате

Совети за посјајни бели чорапи

Група европски медиумски куќи со тужба бараат од Гугл 2,1 милијарда евра отштета за загуба на приходи

Вознемирувачкото тропање во подморницата „Титан“ и по речиси една година остана мистерија – нов документарец го анализира звукот