Утрински Весник
Свет

Израелските сили упаднаа во болница во Кан Јунис

Израелските сили упаднаа во болница во Кан Јунис, најголемиот град во јужниот дел на Појасот Газа, кој го опколуваат со недели, соопшти палестинската Црвена полумесечина.

Се вели дека „окупациските сили упаднале во болницата Ал-Амал и почнале да ја пребаруваат“ и дека Црвената полумесечина има потешкотии да комуницира со своите тимови во болницата. Израелската армија не одговори веднаш на прашањето на Франс прес за тоа што се случува таму.

Болницата Ал-Амал е во центарот на конфликтот меѓу израелските сили и борците од Хамас. Палестинската Црвена полумесечина вчера извести за „силно гранатирање и вооружен оган“ околу болницата.

Невладината медицинска помош веќе неколку дена апелира да се заштити установата и да се овозможи продолжување на снабдувањето, посочувајќи дека нема доволно кислород, лекови и гориво за генераторите на електрична енергија во болницата. Црвената полумесечина оваа недела соопшти дека 8.000 луѓе биле евакуирани, кои се засолниле во болницата Ал-Амал и околу нејзините блиски локални канцеларии.

Околу 40 раселени лица, 80 пациенти и 100 вработени останале во болницата по евакуацијата. Иако теоретски имаат посебна заштита според законите на војната, болниците се цел на израелската армија во војната што започна во октомври.

Во Газа веќе нема ниту една болница што нормално функционира, објавија во средата ОН.

Во нападите на Хамас врз јужен Израел на 7 октомври загинаа повеќе од 1.160 луѓе, од кои повеќето цивили, според податоците на France Presse врз основа на израелски информации. Околу 250 луѓе беа киднапирани и однесени во Газа. Израелските власти соопштија дека повеќе од 130 заложници се уште се држат, но не сите се живи.

Во израелската одмаздничка офанзива на Појасот Газа, според последните податоци на тамошното Министерство за здравство, загинале најмалку 27.947 луѓе, главно жени и деца.

Можете да прочитате

Лула да Силва не го менува ставот дека Израел извршил геноцид во Појасот Газа

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

(Видео) Бајден ја прекрсти вдовицата на Навални наместо Јулија ја нарече Јоланда !