Утрински Весник
Спорт

Мурињо: Не ме интересира историјата

Мурињо: Не ме интересира историјата

Тренерот на Рома, Жозе Мурињо, втора година по ред ќе игра европско финале со „Волчицата“. Тимот од „вечниот град“ ќе се бори за трофејот во Лига Европа, а минатата сезона Мурињо со Рома ја освои Конференциската лига.

dobivaj vesti na viber

Контроверзниот Португалец вели дека неговиот мотив е да не влезе во историјата на Рома.

Ривал на Рома во финалето на Лига Европа ќе и биде Севиља, шесткратниот победник на ова натпреварување. Во четвртокот, по пресврт и продолженија, Андалузијците беа подобри од Јувентус со 2:1.

„Не ми е гајле дали ќе бидам запишан во историските книги на Рома. За мене е важно да им помогнам на овие деца да пораснат, да научат како да постигнат одлични резултати. Исто така, важно ми е да направам навивачите на Рома да се чувствуваат добро – тие ми дадоа толку многу од првиот ден кога дојдов во клубот. Мојата радост поради пласманот во уште едно финале е неизмерна“, изјави Мурињо по натпреварот во Леверкузен кој заврши без голови.

„Мислам дека до оваа победа стигнавме со мали тактички детали – да го немавме Смолинг на клупата, можеби немаше ни да стигнеме до финалето“, изјави трофејниот Португалец.

Финалето на Лига Европа е закажано за 31 мај во Будимпешта. Победникот ќе избори пласман во Лигата на шампионите.

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига