Утрински Весник
Македонија

Матурска парада во Скопје со учесници од шест држави

Матурска парада во Скопје со учесници од шест држави

На скопскиот плоштад „Македонија“ денеска ќе се одржи манифестацијата „Матурска парада“ со учесници од државава и од Словенија, Србија, Словачка, Црна Гора и Унгарија со педесетина градови.

dobivaj vesti na viber

Од Дирекцијата за култура и уметност – Скопје информираат од нашата земја ќе учествуваат матурантите од градовите Скопје, Гевгелија, Охрид и Струга. Вкупната бројка на обучени матуранти во Скопје е 400, а во останатите градови околу 1.500 матуранти.

Од Дирекцијата за култура и уметност – Скопје посочуваат дека во Скопје годинава ќе учествуваат средните училишта: „Васил Антевски – Дрен“, „Владо Тасевски“, „Михајло Пупин“, „Раде Јовчевски – Корчагин“, „Здравко Цветковски“, „Димитар Влахов“, „Арсени Јовков“, „Браќа Миладиновци“, „Кочо Рацин“, „Шаип Јусуф“, „Георги Димитров“, „Панче Караѓозов“, „Јосип Броз Тито“, МБУЦ „Илија Николовски-Луј“.

Организатор за нашата земја е Дирекцијата за култура и уметност на Скопје во соработка со Танцов спортски клуб „Ритам плус“, додека пак, покровител на манифестацијата во Скопје е Градот Скопје.

Можете да прочитате

(Видео) Каевски: Пред Мицкоски е одлуката, да ја поддржи европската иднина или да го следи патот на Груевски

Тешка несреќа кај Јосифово: Загина возач кој со автомобил излета од патот

Приведен 18-годишник од Битола, кај кого е пронајден кокаин