Утрински Весник
Свет

Москва: Два американски бомбардери се обидоа да ја преминат границата, ги избркавме со МиГ

D180d183d181d0bad0b8 D0b0d0b2d0b8d0bed0bd D0bcd0b8d0b3 31d0ba D0bfd0bed0bbd0b5d182d0b0 D0bed0b4 D0b1d0b5d0bbd0bed180d183d181d0b8d198d0b0 63dec8a2cfae6.jpeg
300x250 (7)

Руски борбен авион МиГ-31 пресретнал два бомбардери Б-1Б на американското воено воздухопловство кои се обиделе да ја преминат границата, тврди руското Министерство за одбрана.

„Група авиони кои се приближуваат до државната граница на Руската Федерација е откриена со помош на надгледување на воздушниот простор над Баренцовото Море. Со цел да се идентификува воздушната цел и да се спречи нарушување на државната граница на Русија, борбен авион МиГ-31 лансиран во воздух“, се вели во соопштението, објавено од руската државна новинска агенција РИА.

300x250 (7)

Како што се приближуваше МиГ-31, американскиот авион ја промени брзината на летот и се сврте од руската граница, тврди Министерството. „Рускиот авион безбедно се врати во воздухопловната база. Немаше илегално преминување на државната граница на Русија“, се заклучува во соопштението.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен