Утрински Весник
Свет

„Моравме да ги скриеме“: Како „киднапираните“ украински деца доведоа до налог за апсење на Владимир Путин

„Моравме да ги скриеме“: Како „киднапираните“ украински деца доведоа до налог за апсење на Владимир Путин

Пиејќи чај во едно од ретките сè уште отворени кафулиња во оштетениот украински град Херсон, Володимир Сагајдак прикажува снимка од денот кога четворица насилници од руските безбедносни служби ФСБ пристигнале во главното градско сиропиталиште, каде што тој е член на персоналот.

dobivaj vesti na viber

Херсон беше ослободен во ноември по осум месеци окупација, но секој ден и ноќ е гранатиран од руска артилерија од видливиот лев брег преку тесниот дел на реката Днепар, пишува Гардијан.

Вооружените Руси кои пристигнале во сиропиталиштето – двајца маскирани, двајца во црно – биле снимени на надзорна камера.

Камерата покажува еден чувар надвор од просторијата каде што се чуваат записите, додека другите влегуваат внатре за да ги пребаруваат датотеките, беше 4 јуни 2022 година.

Ова сиропиталиште е една од многуте приказни во овој бес – меѓу многуте за руската инвазија на Украина.

Според украинската влада, во Русија биле депортирани 16.226 деца, од кои 10.513 биле лоцирани, а 308 се вратени, пишува Гардијан.

Извештајот од лабораторијата за човекови права на Универзитетот Јеил минатиот октомври, цитирајќи широк спектар на отворени извори во Русија и Украина, проследи многу причини за нивното киднапирање: вклучително и таканаречената „евакуација“ од државните институции како онаа во Херсон.

Кога Херсон беше окупиран во февруари 2022 година, тука имало 52 деца – 17 беа вистински сираци, а други беа тука од различни причини – проблематични семејства или нешто слично.

Вработените знаеле дека Русите земаат деца и моравле да ги кријат.

„Три месеци персоналот се надеваше дека нашата војска некако ќе ги евакуира“, раскажува Сагајдак, „но кога стана очигледно дека тоа нема да се случи, договоривме оние со живи роднини да бидат преместени кај баба и дедо, пријатели или соседи. . Ова оставило 17 вистински сирачиња, кои персоналот ги извлекол и ги однел дома. Една госпоѓа, учителка, зеде три, на три, седум и осум години“.
„Моравме да фалсификуваме документи и приказни за да поминеме низ руските контролни пунктови“, се вели во извештајот.

Кога Русите дојдоа во сиропиталиштето, продолжува Сагајдак, „сета документација што води до децата беше скриена“, иако земаа и друг материјал.

Но, потоа, на 15 јули, Русите се вратија, со уште 15 деца за грижа, донесени од тогаш жестоките линии на фронтот меѓу Херсон и Миколив на север. Имало 11 момчиња и четири девојчиња на возраст од седум до 16 години „со различни психички нарушувања“.

До 19 октомври, Русите почнаа да се подготвуваат за повлекување од Херсон, „и таканаречена евакуација на децата.

Сагајдак одбива да открие со кого си имал работа, но вели дека децата биле префрлени во Тбилиси, Грузија и „се вратиле во Украина пред 10 дена “.

По голем број деца од Херсон се уште се трагампренесе Нова.рс.

Можете да прочитате

Во досега невидено интервју, Навални остро ги обвини Британците и целиот Запад

Крузер со 3.000 луѓе во карантин кај Маурициуспоради сомневање за колера

Буркина Фасо: Најмалку 15 убиени во напад на исламистите врз католичка црква