Утрински Весник
Спорт

Мората и Шпанците ја шокираа Португалија, Влаховиќ и Митровиќ ја однесоа Србија во Лига А

Мората и Шпанците ја шокираа Португалија, Влаховиќ и Митровиќ ја однесоа Србија во Лига А

Шпанија успеа да се пласира во завршницата на Лигата на нации на УЕФА, откако во соседското дерби стигнаа до тешка 0:1 победа на гости кај Португалија, ставајќи крај на надежите на тимот на Кристијано Роналдо за борба за титулата.

dobivaj vesti na viber

Во израмнетиот меч без многу шанси, клучен беше потегот на селекторот Луис Енрике да го внесе во игра, Нико Вилијамс, кој во 88. минута фантастично му асистираше на Алваро Мората за голема победа на „фуријата“, која доаѓа по неочекуваниот домашен пораз од Швајцарија.

Нови членови на Лига А, пак, ќе се репрезентациите на Србија и на Шкотска. Србија со головите на Душан Влаховиќ и неизбежниот Александар Митровиќ стигна до 0:2 победа на гости кај Норвешка, додека Шкотите го обезбедија пласманот по тешкото 0:0 реми на гости кај Украина.

ЛИГА НА НАЦИИ, УЕФА
ЛИГА А, ГРУПА 2
Португалија – Шпанија 0:1
Швајцарија – Чешка 2:1

ЛИГА Б, ГРУПА 1
Ирска – Ерменија 3:2
Украина – Шкотска 0:0
ЛИГА Б, ГРУПА 2
Албанија – Исланд 1:0
ЛИГА Б, ГРУПА 4
Норвешка – Србија 0:2
Шведска – Словенија 1:1
ЛИГА Ц, ГРУПА 2
Грција – Северна Ирска 3:1
Косово – Кипар 5:1

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања