Утрински Весник
Спорт

Монако го освои третото место на Ф4 турнирот во Евролигата

Монако го освои третото место на Ф4 турнирот во Евролигата

Кошаркарите на Монако го освоија третото место на Ф4 турнирот во Евролигата, откако ја совладаа Барселона со 78:66. Тимот на Шарунас Јасикевичиус делуваше недоволно мотивирано по поразот од Реал Мадрид во полуфиналето, па Монако уште на полувремето обезбеди 16 поени предност (44:28).

dobivaj vesti na viber

Штрацел со 14 поени беше предводник на тимот на Монако, а Диало постигна 10 кошеви.

Најефикасен на мечот беше Миротиќ со 15 поени, но немаше голема поддршка од соиграчите.

Во финалето ќе играат Олимпијакос и Реал Мадрид, а почетокот е закажан за 19 часот.

 

 

Можете да прочитате

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Знаме со порака „Косово е Албанија“ и антисрпско скандирање на трибините во Хамбург

Американска пливачка постави светски рекорд