Утрински Весник
Македонија

Моќен Џеновски циклон овој викенд ни носи голема промена на времето – Силен јужен ветер (над 70 км/час), а од недела и обилни дождови!

Моќен Џеновски циклон од овој викенд кај нас ќе ни донесе голема промена на времето, проследена со силен јужен ветер (повремено и локално со брзина од над 70 км/час), а од недела и со врнежи од дожд кој локално ќе бидат и обилни.

Не се исклучува можноста и за ретка појава на нестабилност, проследена со грмежи.

Поради силното јужно и југозападно воздушно струење, овој викенд од Сахара кон нашата територија ќе се врши транспорт на прашина и песок, со што и Атмосферата ќе биде заматена, а времето ќе биде многу мачно.

Температурите на воздухот остануваат натпросечно високи, што значи дека топлото време продолжува.

Наскоро следува детална анализа на времето, и тоа поврзана околу овој моќен Џеновски циклон кој ќе ја зафати нашата држава.

Можете да прочитате

Лозановска: ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи никогаш да се прави пиар со болни

Ахмети го најави Османи за претседателски кандидат и барањето за потпретседател на државата

Стоилковски: Анастасов од СДС излажа, Пробиштип се труе со тешки метали, а тој реди соларни панели