Утрински Весник
Спорт

Мистериозна смрт – Почина легендарниот чешки ски-скокач

Мистериозна смрт – Почина легендарниот чешки ски-скокач

Чешкиот натпреварувач во ски скокови Антонин Хајек е пронајден мртов, а околностите за неговата смрт се уште не се познати.

dobivaj vesti na viber

Антонин Хајек беше пронајден мртов во Малезија. Неговото семејство на 2 октомври 2022 година го пријавило за исчезнат.

Последен пат е виден во Малезија, а за жал таму е пронајдено неговото тело.

„Почина поранешниот ски-скокач, чешкиот рекордер и селектор на репрезентацијата Антонин Хајек. Неговиот живот згасна во 37. година. Од почит кон неговото семејство нема да даваме информации за причините кои доведоа до неговата смрт“, се вели во соопштението на националниот Сојуз.

Повеќе детали и причини за смртта ќе бидат познати по обдукцијата која ќе биде извршена во наредните денови.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром