Утрински Весник
Македонија

Осумдесет години од погромот и прогонот на македонските Евреи

Времето денес

Денеска се одбележуваат 80 години од погромот на македонските Евреи. Настанот ќе биде одбележан со низа активности во текот на целиот денешен ден, соопшти Еврејската заедница во Македонија.

dobivaj vesti na viber

– Осумдесет години од депортацијата на македонските Евреи во Треблинка е настан, којшто не смее да се заборави, порача Пепо Леви, претседател на Еврејската заедница на комеморативната програма во Штип вчера.

Со настаните што се одржуваат во Штип, Битола и Скопје последниве три дена се оддава почит на 7.144 Евреи од Македонија кои за време на Втората светска војна од бугарските војски беа одведени во нацистичкиот логор Треблинка.

Можете да прочитате

Пендаровски до Давкова: Нека ѝ служи на чест!

Спасовски од Куманово: Да ја зачуваме слободата и демократијата и да ја трасираме иднината!

Под мотото „5 до 12 за македонското здравство“ в понеделник приватните специјализанти ќе излезат пред ресорното министерство