Утрински Весник
Македонија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата.

dobivaj vesti na viber

„Апсолутно не е соодветно ниту времето, ниту моментот на носење Закон за амнестија. Второ, опфатот кој е барем соопштен, дека ќе опфати прилично мал број на лица, исто така нема да помогне многу. Меѓутоа сега тоа е работа на собранието. Прво, сметам дека нема да имаме никакви ефекти во однос на носењето на законското решение, нема да допринесе значително да се ослободат места или да се намали притисокот на казнено – поправните установи. Јас мислам дека треба државата стратешки да размислува во зголемувањето на капацитетите на затворските институции“, рече првиот човек на МВР.

Со законот, кој е на предлог на министерот за правда, целосно ќе се ослободат лицата на кои им е изречена казна затвор до шест месеци, а на останатите осуденици на полесни кривични дела ќе им се намали казната за 30%.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Ковачевски во посета на Дојран

ВМРО-ДПМНЕ: Aко анкетите се нарачани, ајде СДС охрабрете се излезете на избори