Утрински Весник
Спорт

Милер официјално се врати во КТМ

Милер официјално се врати во КТМ

Возачите на тимот на КТМ, Бред Биндер и Џек Милер, официјално ја најавија претстојната сезона во Мото ГП. Во центарот на вниманието беше 28. годишниот Австралиец Милер, кој по девет години се врати во КТМ.

dobivaj vesti na viber

Милер му се приклучи на Биндер кој вози за КТМ од 2020 година. Австралиецот возеше за КТМ уште во 2014 година во класата Мото 3.

„Одлично се чувствува. Повторно сум член на семејството на КТМ и полека се навикнувам на тоа. Долго размислував за овој момент. Конечно сите можат да ме видат во овие бои и во официјалното одело, а во тек се подготовките за се што не очекува. Одлично е што се враќам во КТМ“, изјави Милер.

Официјалното тестирање во Малезија на патеката Сепанг ќе се одржи од 5. до 10.февруари, потоа на 11. март, тимовите ќе тестираат во Портимао. Новата сезона ќе започне на 26.март во Португалија.

Можете да прочитате

Тотенхем го сака Компани за нов менаџер?

Рабио од лето на „Енфилд“?

Нема ништо од боксерскиот спектакл Фјури – Усик