Утрински Весник
Македонија

Мицкоски положи свежо цвеќе во чест на жртвите од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

Мицкоски положи свежо цвеќе во чест на жртвите од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

Денес положивме свежо цвеќе по повод 80 годишнината од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка од времето на фашистичката окупација на Македонија. Овој чекор е сеќавање за човечката голгота и жртвата на невините луѓе, како и опомена за страотните последици на војната предизвикана од фашистичките окупатори на Македонија, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

dobivaj vesti na viber

-Денеска се сеќаваме за 7144 наши сограѓани кои заминаа од своите домови и никогаш повторно не се вратија. Тагата и болката се сѐ уште присутни. Да извлечеме поука и да ја гледаме објективно историјата која ни кажува дека војната и непријателството го раѓа семето на злобата, уништувањето и заедничката несреќа, додаде тој.

Мицкоски го осуди геноцидот врз еврејската популација како најцрниот настан во историјата на човештвото.

Можете да прочитате

МВР со детали за сообраќајката во Чаир: Тешки повреди има 18-годишниот возач на моторциклот

Тешка сообраќајка во Чаир: Крв на улицата, еден возач однесен во болница

СДСМ: По сите скандали на Милошоски тој треба да си даде оставка, нема образ да зборува за македонските интереси