Утрински Весник
Македонија

Мицкоски му посака на Филипче успешна работа, од СДСМ очекува да биде конструктивна опозиција

20240701113618 Big 730x400 83.webp.webp

На господинот Филипче му посакувам успешна работа, да бидат конструктивна опозиција, да работат во интерес на граѓаните и татковината, изјави премиерот Христијан Мицкоски прашан за коментар за вчерашниот избор на Венко Филипче за претседател на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Како што рече, изборот е работа на СДСМ и членството и дека ќе ја почитуваат нивната одлука затоа што „не сакаат да се мешаат во внатрешните работи на другите политички партии“.

-Ние рековме дека нема да се мешаме, не сакаме да им правиме на другите тоа што не сакаме другите нам да ни го прават. И во моето експозе во Парламентот кажав дека секогаш кога станува збор за интересите на Македонија и на македонските граѓани, подавам рака. Така ќе биде и во иднина. Членството на СДСМ одлучило така, нам не ни преостанува ништо друго освен таа одлука да ја почитуваме бидејќи немаме право и не сакаме да се мешаме во внатрешните работи на другите политички партии, рече Мицкоски одговарајќи на новнарски прашања по поставувањето камен-темелник за нова градинка во општината Бутел. 

Можете да прочитате

Општина Кисела Вода: Со цистерни се перат улиците

Тошковски: Пристигнуваат „ер трактори” и хеликоптери од Турција, Словенија, Србија и Црна Гора

Ова е телефонскиот број на кој може да му се јавите на министерот Таравари