Утрински Весник
Македонија

“МЕТЕОАЛАРМ” СЕРИОЗНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Соседна Грција попладнево и вечерва ќе биде погодена од силно невреме

Meteoalarm.mk Nevreme 1.png

Почитувани мои, за сите вие кои планирате попладнево и вечерва да патувате во соседна Грција, но и вие кои сте на одмор таму, попладнево и вечерва да бидете крајно внимателни поради тоа што очекуваме силно невреме и поројни врнежи од дожд, силни грмежи, силен ветер и со појава на силен град.

Особено силни атмосферски процеси очекуваме во централна  и во јужна Грција.

Во ваква ситуација можни се и поројни поплави, дури се можни и Суперкелии кои би можеле да предизвикаат и да развијат торнадо во одредени места од оваа земја. Слична ситуација очекуваме  и во Турција, со што и во оваа земја очекуваме појава на локални но силни временски непогоди денес попладне  и навечер.

Почитувани, на следниот линк можете да ја следите алатката за рано предупредување на невреме “НОТАС” токму за местото каде што се наоѓате во моментов https://nothas.finki.ukim.mk/ 

Следете ја алатката НОТАС која е од голема корист за секој.

Можете да прочитате

Штип вечерва е обвиен во чад поради шумски пожар, да се избегнува присуство на отворено

Муцунски: Ќе го истражиме работењето на дипломатите во изминатиот период и ќе воспоставиме мрежа на стручни дипломати кои се грижат за интересите на државата

Полициските хеликоптери  исфрлија над 120 тони вода врз пожари