Утрински Весник
Спорт

Меси резерва, бунт во Хонг Конг: Вратете ни ги парите

Лионел Меси беше пречекан како божество во Хонг Конг, но неговото отсуство од пријателскиот натпревар против ол-стар тимот на градот предизвика големо незадоволство кај навивачите.

Еден од најдобрите фудбалери во историјата не одигра ниту една минута на егзибицискиот натпревар кој Интер Мајами го одигра во Хонг Конг. Аргентинецот доби забрана од медицинскиот персонал поради повредата на тетивата. Покрај Меси, целиот натпревар од клупата го гледаше и Луис Суарез кој има проблем со коленото.

И покрај повредата, најавено беше дека Меси ќе се појави на теренот, односно дека ќе одигра некоја минута. Кога на гледачите им станало јасно дека Аргентинецот нема да се појави на теренот во еден глас започнале да скандираат:

„Вратете ни ги парите“.

Целиот тим на Мајами беше исвиркан, вклучувајќи го и Дејвид Бекам, првиот човек на клубот. Меси и неговите пријатели беа критикувани и поради тоа тренингот ден пред натпреварот, наместо 90 траел само 40 минути. Инаку на тренингот присудтвувале 40.000 луѓе.

Во целата приказна се вклучи и Владата на Хонг Конг, која ќе побара да се преиспита договорот и ќе побара да им биде вратена одредена сума на пари.

„Луѓето и нашата влада се разочарани бидејќи Меси не играше. Организаторите на натпреварот на сите ни должат објаснување. Ќе бараме враќање на парите бидејќи некои работи не беа почитувани“, се вели во соопштението на Владата на Хонг Конг.

Можете да прочитате

Роналдо за непристоен потег два меч се сели на трибините

Роденденска победа со историски трипл -дабл за Дончиќ

Исланѓанецот Сигурдсон нов тренер на хрватските ракометари