Утрински Весник
Македонија

Меџити вели дека 10 000 граѓани од дијаспората доаѓаат да гласаат

Me Iti 1 1.jpg

Лидерот на Демократското движење и дел од коалицијата ВЛЕН, Изет Меџити денеска соопшти дека околу 10 илјади граѓани од дијаспората ќе гласаат на изборите на 8 мај.

Според него, тоа е дополнителна мотивација за сите што живееме тука, „да издвоиме пет минути за да гласаме, со цел да се заокружи промената на политичката сцена“.

Меџити рече дека како здружена коалиција не повикуваат на бојкот во вториот круг на претседателските избори, туку „нивните гласачи сами да одлучат да гласаат за подобриот кандидат“.

-За кого ќе гласаат мислам дека ние ги немаме во џеб, тие се гласови кои што гласаа со убедување, и пак ќе гласаат како што е нивното убедување за подобриот кандидат, вели Меџити.

Можете да прочитате

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

МЕТЕО НАЈАВА И ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: И во следниот период многу нестабилно со чести врнежи и грмежи – Локално повторно ќе има појава на невреме