Утрински Весник
Спорт

Марсеј го објави назначувањето на Де Зерби

Befunky 2024 5 0 12 33 9.jpg

Марсеј и официјално соопшти дека за главен тренер на тимот е назначен Роберто Де Зерби. 45-годишниот Италијанец потпиша тригодишен договор со францускиот клуб.

Од Марсеј пред неколку дена открија дека имаат начелен договор со стручњакот, но веќе се разјаснети сите детали од договорот и од вчера тој е нов тренер на тимот од југот на Франција.

Де Зерби го напушти Брајтон на крајот од минатата сезона. Тој импресионираше со својата работа во англискиот шампионат и влезе во видното поле на голем број европски гиганти.

На крајот никој од нив не избра да се обложи на него и тој заврши во Марсеј.

Можете да прочитате

Финалето на Купот на Америка започна со задоцнување од 1 час и 20 минути поради стампедо надвор од стадионот

Аргентина ја победи Колумбија и ја освои Копа Америка

Шпанија е европски првак