Утрински Весник
Македонија

Маричиќ: Единствено стабилен СДСМ може да спречи старо-нов режим

44f1ceb9 5170 4ff0 Ae23 97e585053bfb.jpg

Во интервју за Рацин.мк, првиот вицепремер, Бојан Маричиќ, зборува за пораките добиени од граѓаните по првиот круг на претседателските избори како и за натамошните чекори и насока по која ќе се движи СДСМ.

„СДСМ добро ги разбра граѓаните. Испратена ни е многу сериозна порака и ние ја прифаќаме и разбираме еднакво сериозно. И во минатото имало слични предизвици за СДСМ, но партијата како високо организирана, масивна и демократска организација секогаш успеваше да остане во директен контакт со граѓаните, да покрева нова инспирација и нова енергија од базата и од теренот и да се исправи во заштита на интересите на државата и на граѓаните,“ вели Маричиќ.

Тој додава дека консолидацијата во партијата е започната. И посочува дека продолжуваат понатаму, на терен, на средби со граѓаните, со цел да се допре до секој човек, во борба за секој глас.

„Но, во исто време, добро знаеме, а добро знаат и сите граѓани со каков ризик се соочува Македонија. Граѓаните знаат дека е ризично една политичка опција, особено со авторитарно минато, да добие многу голема политичка моќ и затоа СДСМ нема да се откаже, напротив ќе се исправи и ќе биде бедем за демократијата, на слободата, на солидарноста, за социјалната правда, за рамномерниот економски раст,“ вели Маричиќ.

Тој посочува, дека само стабилен СДСМ, може да спречи старо-нов режим какои дека тоа е приоритет и во партијата внатре и цел на изборите на 8 мај.

Можете да прочитате

Петровска за „Независен“: СДСМ треба да се врати на идеолошките корени

Ципрас: Ако Заев не го променеше името ќе мораше да влезете под Република Македонија

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско