Утрински Весник
Спорт

Македонски и бугарски клуб со заедничка акција: „Не за насилството“

Македонски и бугарски клуб со заедничка акција: „Не за насилството“

Македонскиот фудбалски прволигаш Македонија ЃП и бугарскиот клуб ЦСКА Софија одиграа пријателски натпревар во Анталија под мотото „Не за насилството“. Ова е реакција на затегнатите односи што се појавија и меѓу спортските клубови, а поради политичката ситуација меѓу двете земји.

dobivaj vesti na viber

Неколку бугарски клубови одбија да одиграат пријателски натпревари против македонски екипи, а ЦСКА Софија и Македонија ЃП одлучија тоа да се обидат да го прекинат со заедничка кампања.

Фудбалскиот дуел во Анталија заврши без голови, 0:0.

Можете да прочитате

Тотенхем го сака Компани за нов менаџер?

Рабио од лето на „Енфилд“?

Нема ништо од боксерскиот спектакл Фјури – Усик