Утрински Весник
Македонија

Македонски државјанин возел 205 км на час во Австрија, одземени му се возачката дозвола и автомобилот

Brzo 337388 401265 409133.png

Службениците од државниот оддел за транспорт од Австрија открија автомобил кој се движел со значително преголема брзина на Вестаутобанот во правец на Виена во општината Пуркерсдорф во четвртокот наутро.

Тие го бркале автомобилот со нивното цивилно патролно возило, а со помош на калибрираниот брзиномер и видео снимката е утврдено дека возачот се движел со 205 километри на час, при што бил запрен во областа Виена-Аухоф

Се работи за лице кое живее во Линц, но со потекло од Македонија, и истиот е казнет.

Според полициската управа на покраината Долна Австрија, возачката дозвола е одземена поради преголема брзина и по консултација со окружната управа на Сент Пелтен, возилото е привремено одземено.

Можете да прочитате

Тошковски: Управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги за сите потреби на граѓаните

На Клиника за онкологија во Скопје ќе се работи во две смени

Запленети возила, цигари, облека: Царинската управа спречи обиди за криумчарење на разна стока