Утрински Весник
Спорт

Македонија освои сет, но повторно загуби на ЕП во ракомет на песок

Македонија освои сет, но повторно загуби на ЕП во ракомет на песок

Женската репрезентација на Македонија доживеа пораз и во четвртиот натпревар на Европското првенство во ракомет на песок кое се одржува во Португалија. Во разигрувањето за пласман од 9. до 16. место на шампионатот, македонските ракометарки загубија од Италија со 1:2 во сетови.

dobivaj vesti na viber

Првиот сет го добија убедливо Италијанките со 12:28, но потоа Македонија возврати во вториот со 15:12. Сепак, Италија на крајот комплетираше триумф откако славеше со 4:6.

Најдобра кај Македонија беше Диневска со девет поени, а Гуличоска заврши со шест поени.

 

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига