Утрински Весник
Свет

Лукашенко среќен поради заминувањето на Мекдоналдс од Белорусија

Лукашенко среќен поради заминувањето на Мекдоналдс од Белорусија

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко се насмеа денеска на заминувањето на Мекдоналдс од неговата земја, кој што ќе биде заменет со руски синџир ресторани за брза храна.

dobivaj vesti na viber

Мекдоналдс од 22 ноември ќе работи во Белорусија под името Delicious and Point, што е името на рускиот синџир што ги презеде рестораните на американската компанија во Русија. Официјално објаснување не беше дадено.

„Фала му на Бога што заминува!“, рече Лукашенко во петокот за време на состанокот со работниците од земјоделскиот и прехранбениот сектор.

Првите ресторани под тоа име беа отворени во Русија на 12 јуни, наместо Мекдоналдс, кој ја напушти земјата поради руската инвазија на Украина на 24 февруари.

Многу други странски брендови како Coca-Cola, H&M и Ikea го направија тоа. Белорусија е единствениот сојузник на Русија во том конфликт, пренесе Индекс.хр.

Можете да прочитате

Медведев: „Патриотите“ испорачани во Украина автоматски ќе станат регуларна цел на руската армија

Бајден го однесе Макрон на сладолед

Маск најави тестирање на мозочен чип на луѓе, тестирањето ќе започне за шест месеци