Утрински Весник
Свет

Лукашенко: Нема да има мобилизација во Белорусија

Лукашенко: Нема да има мобилизација во Белорусија

Нема да има мобилизација во Белорусија, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко.

dobivaj vesti na viber

Тој рече дека одредени опозициски партии се обидуваат да ја развијат тезата дека е можна мобилизација и во Белорусија, како и во Русија.

„Нема да има мобилизација. Тоа е лага“ – рекол Лукашенко, пренесува „Белта“.

Во исто време, Лукашенко нагласи дека Белорусија сигурно ќе одговори на можните закани и обиди за терористички акти.

На 21 септември Русија најави делумна мобилизација поради војната во Украина.

Можете да прочитате

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање

Чеченците добија ново оружје. Кадиров: „Задоволство е да се пука од него“