Утрински Весник
Спорт

Луис Енрике: Одработивме одличен преоден рок

Луис Енрике: Одработивме одличен преоден рок

ПСЖ во финишот на преодниот рок успеа да го донесе Рендал Коло Муани. Францускиот шампион за напаѓачот ќе плати нешто повеќе од 90 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Заедно со францускиот репрезентативец, ПСЖ донесе и играч од Лион, исто така напаѓач, 21. годишниот Бредли Баркола, а сето тоа го воодушеви тренерот на Париз, Луис Енрике.

„Мислам дека во овој момент, со оглед на околностите, не можевме да направиме подобар преоден рок. Не, не ни требаше никој во средниот ред. Имаме доволно квалитетни играчи таму. Коло Муани и Баркола се многу добри засилувања бидејќи тие може да игра на неколку позиции. Преферирам такви играчи“, изјави Луис Енрике.

Инаку, ПСЖ се надева дека во наредните денови ќе го продаде Италијанецот Верати на Блискиот Исток, каде се уште трае преодниот рок.

„Коло Муани е навистина луксузно засилување. Со оглед на тоа што е Французин, тоа го зајакнува идентитетот на нашиот клуб. Го следевме и сигурен сум дека тој многу ќе ја подобри нашата игра. Подготвени сме за сезоната, на секоја позиција имам барем две квалитетни решенија“, изјави шпанскиот стратег.

Можете да прочитате

Тепачка помеѓу српските навивачи и германската полиција во Минхен пред натпреварот меѓу Данска и Србија

ФСД ќе ја плати казната во УЕФА, а сметката ќе ја испорача до навивачите

Уапсени двајца криминалци – го уценувале семејството на Шумахер, барале 15 милиони евра