Утрински Весник
Спорт

Ливерпул и Милан четвртфинална виза во Лига Европа ќе вадат во Чешка

Screenshot 2024 02 23 190032.png

Англискиот фудбалски премиерлигаш Ливерпул и италијанскиот калчолигаш Милан, во денешната ждрепка за двојките од осминафиналето во Лига Европа добија противници од Чешка. „Црвените“ од Енфилд ќе се сретнат со Спарта Прага, а „росонерите“ за ривал ја добија Славија Прага. Баер Леверкузен кој е еден од кандидатите за трофејот ќе игра против Карабаг, Аталанта го доби Спортинг, а Вест Хем ќе игра против Фрајбург. Осминафиналните натпревари ќе се играат на 7 и 14 март. Спарта Прага (Чешка) – Ливерпул (Англија)
Олимпик Марсеј (Франција) – Виљареал (Шпанија)
Рома (Италија) – Брајтон (Англија)
Бенфика (Португалија) – Ренџерс (Шкотска) Фрајбург (Германија) – Вест Хем (Англија)
Спортинг Лисабон (Португалија) – Аталанта (Италија)
Милан (Италија) – Славија Прага (Чешка)
Карабаг (Азербејџан) – Баер Леверкузен (Германија)

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода