Утрински Весник
Македонија

Левицата: Сите инволвирани во случајот на Онкологија да се најдат пред обвинителна клупа

Левицата: Сите инволвирани во случајот на Онкологија да се најдат пред обвинителна клупа

Денеска, пред Владата на Република Македонија, со почеток од 18 часот, повторно на социјалните медиуми е најавен протест за случувањата во врска со криминалот на Клиниката за онкологија – социјалниот немир што го создава Владата на СДС и ДУИ не стивнува, велат од Левицата.

dobivaj vesti na viber

Партијата дава поддршка на протестите сметајќи дека праведна разрешница е неопходна во конкретниот случај, но и можна единствено преку искажување на револтот на граѓаните и создавање притисок на институциите, кои, како што велат, изминативе години немаат слух за барањата на народот.

„За криминалот на Клиниката, кој непосредно резултирал со згаснување на животите на нашите најблиски, потребно е сите инволвирани да се најдат пред обвинителна клупа и да ја сносат одговорноста за своите постапки“, додаваат од Левицата.

Можете да прочитате

(Видео) Стоилковски: Дали Артан Груби ја уортачи Македонија со бугарски мафијаш, кој се наоѓа во притвор?

Лица од Битолско фатени додека сечеле доводен бакарен кабел за напојување со електрична енергија

Почнува новата редовна авиолинија Скопје – Љубљана