Утрински Весник
Спорт

Крос ги нападна фудбалерите алчни по арапските пари, но не и неговиот другар Роналдо

Крос ги нападна фудбалерите алчни по арапските пари, но не и неговиот другар Роналдо

Германската ѕвезда на Реал Мадрид, Тони Крос ги нападна тие кои ги бркаат саудиските пари во фудбалот, но го изостави од критики неговиот порнешен соиграч и пријател, Кристијано Роналдо.

dobivaj vesti na viber

Токму Роналдо го почна „егзодусот“ кон Саудиска Арабија кога на крајот на 2022 се раздели со Манчестер јунајтед и потпиша богат договор со Ал-Наср. Оттогаш таму му се приклучиј Нејмар, Садио Мане, Фабињо, Карим Бензема, Рубен Невеш, Алекс Телес, Сергеј Милинковиќ-Савиќ, Калиду Кулибали, Марцело Брозовиќ, Роберто Фирмино и Џордан Хендерсон.

Крос инсистира дека нема да направи сличен избор и дека останува посветен на европскиот фудбал.

„Секој носи одлука сам за себе, како Кристијано Роналдо, кој реши да го направи тоа на крајот на неговата кариера. Но, тешко е да се оправдаат тие кои се сред својата кариера и имаат квалитети да играат за врвните клубови во Европа и се решаваат на таков потег. Потоа се правдаат дека тоа е амбициозна спортска одлука, но вистината е дека се работи само за парите. На крајот тоа е љубов кон парите и против фудбалот. И тука станува тешко за фудбалот кој ние го познаваме и сакаме“, вели 33-годишниот Крос во интервју за „Спортс илустрејтед“.

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Серхио Рамос си даде автогол, Барса ја победи Севилја

(ВИДЕО) Борусија Дортмунд го победи Хофенхајм

Лисандро Мартинез ја обнови повредата, го чека долга пауза