Утрински Весник
Македонија

Кривични против тројца италијански и еден албански државјанин за незаконит лов на Шар Планина

Кривични против тројца италијански и еден албански државјанин за незаконит лов на Шар Планина

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против 37-годишниот Б.Џ., 56-годишниот Д.Л.А. и 19-годишниот Д.Л.Р., сите од Италија, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „незаконит лов“ и против 60-годишниот А.Н. од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање“, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– На 12.12.2022, првите тројца пријавени биле затекнати како се движат во теренско возило со италијански национални ознаки на патот над с.Ѓурѓевиште кој води кон каналот Шарски води. Притоа, во возилото биле затекнати три ловечки кучиња, а биле пронајдени и одземени две ловечки пушки и муниција и било констатирано дека се работи за незаконит лов на територијата на националниот парк, во што им помогнал четвртопријавениот во својство на локален водич, соопшти МВР.

Можете да прочитате

Џафери поднесе Предлог Деловник за работа на Собранието

Група мaлолетници нападнале врсник и го снимале со телефон во Скопје

Насилство во Кисела Вода: скопјанец ги нападнал сопругата и нејзината мајка