Утрински Весник
Спорт

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб

Ronaldo Radost Al Nasr.jpg

Италијанскиот фудбалски прволигаш Јувентус ќе мора да му плати речиси 10 милиони евра на својот поранешен играч, португалската ѕвезда Кристијано Роналдо.

Вака одлучи италијанскиот суд во средата во случајот на португалски играч во правен спор со клубот за платите за време на пандемијата на коронавирус.

Роналдо, кој сега игра за Ал Наср во Саудиска Арабија, го тужеше клубот за помали плаќања за време на пандемијата во сезоната 2020/21. Португалецот беше еден од играчите на кои во тој период им беше намалена платата, а подоцна го тужеше клубот за речиси 20 милиони евра.

Јувентус инсистираше дека самиот Роналдо се согласил на намалување на платата.

Португалската ѕвезда играше во Торино од 2018 до 2021 година, па се пресели во Манчестер Јунајтед, а потоа во Саудиска Арабија.

Можете да прочитате

Очекувана победа за Ѓоковиќ на стартот од Ролан Гарос

Белингем прогласен за играч на сезоната во Ла-лигата

Анчелоти најави заминување во пензија од редовите на Реал Мадрид