Утрински Весник
Свет

Крајно десничарскиот сојуз на Орбан достигна статус на група во Европскиот парламент

20240707135018 Big 730x400 49.webp.webp

Новиот крајно-десничарски сојуз во Европскиот парламент, кој беше формиран пред само една недела од унгарскиот премиер Виктор Орбан, има доволно партии за да се здобие со статус на група, јави ДПА, пренесе МИА.

Холандската партија за слобода (ПВВ), белгискиот Вламс Беланг и данската Народна партија ја соопштија својата намера да се приклучат на сојузот во текот на викендов.

Нивната објава значи дека седум земји сега се претставени во сојузот наречен Патриоти за Европа, важен услов за формирање парламентарна група во законодавниот дом на ЕУ.

Покрај тоа што претставува четвртина од земјите на ЕУ, една политичка група мора да има 23 европарламентарци, според правилата на Европскиот парламент. Не е дозволено да се припаѓа на повеќе од една група.

Партијата Фидес на Орбан, австриската крајнодесничарска Партија на слободата и чешката АНО партија беа првите членки на сојузот Патриоти за Европа кога првпат беше објавен.

Манифестот на групата го има вообичаениот фокус на крајната десница на задржување на националниот суверенитет во однос на Европската унија, борбата против илегалната миграција и потиснувањето на мерките на ЕУ за намалување на климатските промени.

Многу од партиите во Патриоти за Европа претходно беа со крајно-десничарската група Идентитет и демократија (ИД), во која доминираше екстремно десничарската партија Национален собир (РН) на Марин Ле Пен од Франција.

Ле Пен не сакаше да коментира за можното членство во новата десничарска алијанса до понеделник, ден по вториот круг од француските парламентарни избори.

Додавањето на РН ќе и овозможи на групата „Патриоти за Европа“ да стане третата најсилна парламентарна група зад централнодесничарската Европска народна партија (ЕПП) и централно-левичарските Социјалдемократи (СД), престигнувајќи ја другата десничарска група, Европските конзервативци и реформисти (ЕЦР).

Досега, крајно-десничарската Алтернатива за Германија (АфД), која беше исфрлена од групата ИД за време на неодамнешните избори за Европскиот парламент, одби да се приклучи на Патриоти за Европа.

Можете да прочитате

Онколошка болница во Атина враќа дел од Ковид мерките

„Политико“: Шефовите на дипломатиите на ЕУ планираат бојкот на Самитот за надворешни работи на Орбан 

Каја Калас поднесе оставка од функцијата премиер на Естонија