Утрински Весник
Бизнис

Ковачевски: Антикризните мерки вредни 760 милиони евра дадоа резултат

Ковачевски: Антикризните мерки вредни 760 милиони евра дадоа резултат

Создаваме нова економска визија за европска Македонија, заедно ја менуваме нашата татковина и ќе ја промениме, во попросперитетна и стабилна земја, почитувана дома и надвор, идна горда членка на ЕУ, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, од вечерашната трибина „Силно и одлучно кон иднината“, која се одржа во Кочани.

dobivaj vesti na viber

„Работевме ден и ноќ, со голема посветеност и макотрпна работа да направиме антикризен пакет да ја спасиме економијата, да ги спасиме животниот стандард на граѓаните и бизнисите на компаниите. По десет месеци, резултатот е видлив. Успешно реализиравме два пакета антикризни мерки, вредни 760 милиони евра, најголеми во целиот регион“, додаде Ковачевски од вечерашната трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Кочани.

Претседателот Ковачевски истакна дека сѐ уште треба да се работи и посочи дека грижата на Владата ќе продолжи сѐ до целосно надминување на последиците од кризата.

„Македонската економија беше под сериозен притисок од светската криза и неизвесноста беше огромна во светот и не само кај нас. Не се знаеше дали ќе има храна, леб, брашно, не се знаеше дали ќе има струја, парно. Знам дека секој од вас е загрижен за тоа. Знам дека секој од вас има некаков страв секогаш кога одите на пазар да купите зеленчук, масло, месо. Знам, затоа што и јас одам и купувам производи и затоа што и јас одам да пазарувам. Минатата недела отидов на пазар и сам ги видов цените. Овие цени и овие грижи не се единствени само за нашата земја. Така е на целиот Балкан, во Европа и во САД. Можеме или заедно да ја возиме оваа бура или, не дај боже, не. Има уште многу пат до брегот, знам дека цените се сè уште превисоки, а платите се сè уште прениски. Но, ве молам да ми верувате кога ви велам дека сме на вистинскиот пат“, потенцира претседателот Ковачевски во Кочани.

Можете да прочитате

Германска компанија го тужи „Гаспром“ затоа што не ги испорача договорените количини гас

ЕСМ и Скопје Север потпишаа Договор, ќе продолжи испораката на греење во општините Чаир и Бутел

Нoва Opel Astra Electric: Бестселерот од компактна класа станува целосно електричен