Утрински Весник
Магазин

Кора од банана како природен ботокс

Кога ќе достигнеме одредена возраст, особено годините по третата деценија од животот, речиси секој ден се прашуваме како да си го вратиме младото лице. Го губиме нашиот младешки изглед и сакаме да направиме нешто околу тоа.

Домаќинката и мајка на три деца Алајна Раџан го сподели својот евтин и ефикасен трик за пеглање на брчките. Таа објасни дека користи кора од банана за да спречи нејзината кожа да се збрчка.

Да, добро слушнавте! Таа потврди дека тоа го прави со години и дека тоа е многу ефикасна природна алтернатива за ботоксот. Триејќи лушпа од банана по нејзиното лице, таа објасни: „Во ред, навистина не изгледа убаво, но делува. „Ова го правам со години.

„Колку е погрубо однадвор, толку подобро ќе изгледа вашата кожа.

Видеото на Алаина очигледно импресионираше многумина, бидејќи брзо стана вирално и собра неверојатни 1,8 милиони прегледи. Има 125,6 илјади лајкови и 17,8 илјади споделувања.

Во една неодамнешна статија, дерматолозите открија дополнителни придобивки против стареењето на бананите кога ги користите нивните празни лушпи на вашата кожа.

Можеби е тешко да се поверува дека делот што ви недостасува од вашата дневна рутина за нега на кожата се смути и житарки, но неодамнешната статија во „Today“ покажа дека тврдењата на TikTok се вистинити, бидејќи дерматолозите ги разгледуваа придобивките против стареење на лушпите од бананите.

Иако нема научни докази за ефектите на ова овошје врз негата на кожата, дерматологот од Чикаго д-р Џордан Кирквил и д-р Аделин Кикам од Тексас го споделуваат своето искуство за придобивките. Според д-р Кикам, танините од банана се слични на оние што се користат во различни производи за нега на кожата за затегнување и тонирање. Познато е дека овие танини помагаат да се намалат темните кругови и да се осветлат.

Можете да прочитате

Газираните сокови придонесуваат за ќелавост кај мажите

Едноставен тест дома со кој ќе откриете дали ви се затнати крвните садови

Зошто треба да пиете чај од хибискус наместо зелен?