Утрински Весник
Македонија

Контроли во казина во Кавадарци, Прилеп, Битола и Ресен: затекнат малолетник, изречени глоби

Контроли во казина во Кавадарци, Прилеп, Битола и Ресен: затекнат малолетник, изречени глоби

Припадници на полицијата и на инспекторатите спроведоа заеднички контроли во казина во Кавадарци, Прилеп, Битола и Ресен, затекнат малолетник, за неправилностите изречени глоби.

dobivaj vesti na viber

Покрај заедничките контроли во угостителските објекти, во текот на вечерта (17/18.03 2023) полициски службеници на Бирото за јавна безбедност при МВР во содејство со инспектори од државните инспекторати и Управата за јавни приходи реализираа заеднички контроли во казина во Кавадарци, Прилеп, Битола и Ресен.

Притоа, во казно во Кавадарци е констатирано непрописно работење од страна на УЈП, а затекнат е и еден малолетник во објектот, за што ќе биде поднесен соодветен поднесок. Од страна на УЈП неправилно работење е евидентирано и во казино во Прилеп, за што ќе биде изречена санкција, додека глоба за не водење на книга на благајна, согласно чл.157 од Законот за игри на среќа, од страна на УЈП е изречена и за казино во Битола.

Можете да прочитате

Апелација одлучи за „Плацеви на Водно“: Мијалков ослободен од затвор, Груевски треба да одлежи седум години

(Видео) Четири вреќи со марихуана вредни околу 100.000 евра запленети од полицијата, дилерите при бегство оштетиле полициско возило

Интервју со професор Горан Ајдински: УКИМ заслужува многу повеќе