Утрински Весник
Спорт

Конте по ремито во Саутемптон удри по играчите и газдата на Тотенхем

Конте по ремито во Саутемптон удри по играчите и газдата на Тотенхем

Антонио Конте е се поблиску до отказ во Тотенхем. Спарси испуштија предност од 1:3 во Саутемптон, мечот заврши 3:3, а по натпреварот Конте удри по играчите и газдата на клубот, Дануиел Леви.

dobivaj vesti na viber

„Не сум навикнат на вакви ситуации, но ова само покажува дека водам еден куп себични играчи, дека тимот не постои“, започна Конте, а потоа додаде:

„Гледам 11 играчи кои не сакаат да си помагаат, ниту да го остават срцето на теренот“.

Јасно е дека Тотенхем и оваа сезона ќе ја заврши без трофеј. Последен пат Спарси освоија трофеј во 2008 година.

Запрашан да каже која е причината за ваквата објава на Тотенхем, Конте одговори:

„Затоа што се навикнати овде, да играат за трофеи. Тие не сакаат да играат под притисок, под стрес. Ја следат линијата на најмал отпор. Тоа е приказната на Тотенхем“.

А потоа Конте го удри и првиот човек Даниел Леви со кого очигледно не е во добри односи…

„Згора на се, тука е сопственикот кој 20 години седи во фотелја и не освоил ништо. Зошто е тоа така? Дали е виновен клубот или тренерите кои дојдоа од тука во тој период, праша Конте и продолжи.

„Фигурата на тренерот постојано се нарушува, а сите останати се заштитуваат. До сега молчев и се обидував да ја сокријам вистинската ситуација, но сега веќе нема да го правам тоа. Она што го видов денес е неприфатливо за сите, неприфатливо е за навивачите. Тие не следат насекаде, плаќаат билети за да не гледаат секој пат. Тоа е неприфатливо. Сите треба добро да размислиме”.

Англичаните шпекулираат дека по овој говор Конте ќе добие отказ.

Можете да прочитате

Дончиќ со 40 поени, Далас повторно со „скап“ пораз

Португалија и Италија со рутински победи против аутсајдери, Словачка со шок за БиХ

(Видео) По победата на Вардар, Чкембари испратени со специјалци и полициски возила од Аеродром